Odkryj świat bez ograniczeń – Twoja podróż marzeń zaczyna się tutaj!

Pierwszy lot samolotem z biurem podróży - co trzeba wiedzieć?

Pierwszy lot samolotem z biurem podróży - co trzeba wiedzieć?

Pierwszy lot samolotem to spore przeżycie. Limity bagażu, kontrole bezpieczeństwa, stres przed nieznanymi formalnościami oraz samo wzbicie się w powietrze. Jeśli zarezerwowałeś wakacje marzeń z biurem podróży i czeka Cię przelot samolotem to nasz artykuł krok po kroku podpowie Ci jak przygotować się do odprawy oraz lotu. Sprawdź co musisz wiedzieć i rozkoszuj się urlopem.

Pierwszy lot samolotem co trzeba wiedzieć

Wakacje dla wielu z nas zaczynają się na długo przed zanurzeniem stopy w ciepłym morzu. Najpierw trzeba przeżyć stresujący lot samolotem oraz liczne lotniskowe formalności. Aby wszystko przebiegło sprawnie i bezboleśnie warto dowiedzieć się jak przebiega cały proces. Już na etapie pakowania zadbaj o zachowanie odpowiednich limitów bagażu i takim rozlokowaniu przedmiotów w walizkach czy plecaku, by bez problemu przejść kontrolę bezpieczeństwa. Zadbaj o zabranie własnego prowiantu, jeśli nie chcesz stołować się w drogich restauracjach na terenie lotniska. Wyjątkiem są loty do Meksyku, w trakcie których zakazane jest wnoszenie na pokład własnego jedzenia. Żeby podróż minęła nam w miłej atmosferze unikajmy dodatkowych sytuacji, które mogą okazać się stresujące. Wyliczmy odpowiednio czas podróży na lotnisko. Wyjedźmy wcześniej niż planowaliśmy zachowując odpowiedni margines czasu na nieprzewidziane sytuacje na drodze takie jak korek czy pęknięta opona. Jeśli zamierzasz zostawić samochód na parkingu przy lotnisku pamiętaj o jego wcześniejszej rezerwacji. 

Pierwszy lot samolotem z biurem podróży

Lecąc samolotem po raz pierwszy, na wakacje zorganizowane przez biuro podróży dobrze, jest wiedzieć, gdzie szukać wszystkich niezbędnych informacji i szczegółów lotu. Pamiętajmy, że dzień wylotu na wakacje i przylotu uznawany jest za dzień podróży. Nie zawsze lot tam odbywa się rano, a powrotny w godzinach wieczornych. Już w momencie rezerwacji orientacyjne czasy przelotów zostaną podane. Pamiętajmy jednak, że mogą ulec zmianie o czym biuro podróży lub linie lotnicze bezzwłocznie poinformują. Taka zmiana może nastąpić 24 godziny przed wyjazdem. Wszystkie niezbędne informacje o godzinach lotów oraz limitach bagażu zawarte są w opisie oferty organizatora wypoczynku. W razie pytań i wątpliwości większość biur podróży posiada swoje punkty obsługi na terenie lotniska. Przed odlotem musisz dokonać odprawy samodzielnie lub dokona tego organizator, jeśli podróżować będziesz linią „low cost”. Wtedy karty pokładowe otrzymasz 12 godzin wcześniej drogą mailową i konieczne jest ich wydrukowanie.

Lot samolotem – krok po kroku

Co jeszcze musimy wiedzieć przed pierwszym lotem samolotem? Ważne jest, by na lotnisku pojawić się minimum 2 godziny przed planowaną godziną wylotu, co pozwoli nam na spokojnie przejść cały proces odprawy. Wyjątkiem są loty w niektóre egzotyczne kierunki, kiedy to musimy stawić się na 3 godziny przed odlotem. Pamiętaj o zabraniu wszystkich ważnych dokumentów takich jak paszport lub dowód osobisty, wszystkich dokumentów podróży, a także polisę ubezpieczeniową. Po znalezieniu się na lotnisku musimy znaleźć przypisane naszemu lotowi miejsce odprawy biletowo-bagażowej, gdzie nadamy duży bagaż umieszczany w luku samolotu. Tu też po raz pierwszy okażemy nasze karty pokładowe oraz dokumenty tożsamości. Następnie czas na najbardziej stresujący moment, kontrolę bezpieczeństwa. Aby nie przechodzić jej kilka razy zadbajmy o odpowiedni ubiór. Unikamy metalowych elementów, pasków, a zegarek schowajmy do plecaka. Pamiętajmy o wyjęciu na tackę całego przewożonego sprzętu elektronicznego oraz dokumentów. Płyny o objętości 100 ml muszą znajdować się w specjalnej przezroczystej saszetce. Niedozwolone jest wnoszenie na pokład broni, scyzoryków i wszystkich przedmiotów mogących stanowić potencjalne zagrożenie. Po przejściu kontroli bezpieczeństwa musimy udać się przez strefę wolnocłową w okolice bramki, przez którą zostaniemy wpuszczeni na pokład samolotu po okazaniu wszystkich dokumentów. Teraz już możemy odetchnąć pełną piersią, ekscytując się wizją cudownego wypoczynku.